جرم گیری دندان


  • 1189
  • 13 اسفند 1401
جرم‌گیری دندان به انگلیسی معادل Teeth Scaling است . گاهی به این درمان دندانپزشکی ، بروساژ دندان هم گفته می‌شود . این درمان که نوعی پاکسازی عمیق دندان است ، یکی از خدمات دندانپزشکی است که پلاک و کلکولوس ( تارتار ) موجود در بالا و زیر خط لثه را از بین می‌برد . پلاک دندان گاهی منجر به بروز بیماری‌ های لثه می‌شود . با این که پلاک همیشه روی دندان ‌ها تشکیل می‌شود ، اما اگر به‌ خوبی تمیز نشود ، باکتری ‌های موجود در آن می‌توانند باعث التهاب لثه شوند . هنگامی که این اتفاق می‌افتد ، لثه از دندان‌ ها جدا می‌شود و فضا هایی به نام پاکت را ایجاد می‌کند .
نیاز به راهنمایی دارید؟ مشاوره کاملا رایگان است

 پس از آن ، پلاک در این پاکت ‌ها به دام می ‌افتد و امکان پاک ‌کردن آن با مسواک وجود ندارد . در صورت عدم درمان ، بیماری لثه ممکن است منجر به از دست‌ دادن استخوان و دندان شود .

فواید جرم گیری دندان

برخی از تأثیرات جرم ‌گیری دندان عبارت ‌اند از :

از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند 

پوسیدگی و کرم ‌خوردگی دندان ، نقطه آغاز مشکلات اساسی دندان هستند . جرم‌گیری دندان به جلوگیری از بروز این اتفاق و ممانعت از ایجاد حفره در دندان کمک می‌کند . این حفره‌ ها میزبان پلاک می‌شوند و به مینای دندان که سخت ‌ترین قسمت دندان است آسیب می‌زنند .

از بیماری پریودنتال جلوگیری می کند . 

پلاک دلیل بروز بسیاری از مشکلات است و اگر در زیر خط لثه تشکیل شده باشد ، به لثه‌ ها نیز آسیب می‌زند . این آسیب می‌تواند تا جایی پیشرفت کند که منجر به ازدست ‌دادن دندان شود . جرم‌گیری دندان‌ ها ، از خط لثه محافظت می‌کند . خط لثه نقش مهمی در ثابت نگه ‌داشتن دندان‌ ها و حفظ سلامت کلی دهان ایفا می‌کند 

لکه ها را از بین می برد

مصرف چای ، قهوه ، مایعات رنگی ، یا تنباکو باعث شکل‌گیری لکه روی سطح دندان‌ ها می‌شود . جرم‌گیری به پاک‌کردن این لکه‌ ها ، داشتن لبخندی زیبا و تا حدودی سفیدکردن دندان ‌ها کمک می‌کند .

از بوی بد دهان جلوگیری می کند 

همان‌طور که گفته شد پلاک ، باکتری‌ها را به دام می ‌اندازد و تبدیل به تارتار می‌کند که این امر منجر به بوی بد دهان می‌شود . در این شرایط با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نتایج جزئی ای را مشاهده خواهید کرد ، بنابراین برای رهایی کامل از بوی بد دهان جرم‌ گیری ضروری است .

علاوه بر این ، جرم‌گیری عفونت را درمان می‌کند و روند بهبود را تسریع می ‌بخشد . همچنین از ریشه دندان ‌ها محافظت می‌کند .

جرم گیری دندان چگونه انجام می شود ؟

جرم‌گیری دندان یکی از رایج‌ ترین خدمات دندانپزشکی است که گاهی همراه با روت پلنینگ (Root planing ) انجام می‌شود 

در این قسمت شما را با مراحل جرم‌گیری دندان آشنا خواهیم کرد :

استفاده از بی حسی موضعی 

جرم‌گیری و روت پلنینگ به بی‌حسی موضعی برای کنترل درد نیاز دارند . در اولین مرحله از این درمان ، دندانپزشک بی‌حسی را درون دهان فرد تزریق می‌کند و ناحیه تحت درمان را بی حس می‌کند . بعد از حدود پنج دقیقه ، بی‌حسی اثر می‌گذارد و می‌توان کار را شروع کرد . در طول این مدت بیدار و هوشیار هستید اما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد .

 

جرم گیری

مرحله دوم ، جرم‌گیری است . در این مرحله ، دندانپزشک پلاک و جرم را از این نواحی پاک می‌کند :

  • زیر لثه
  • بین لثه‌
  • روی انتهای تاج دندان
  • در اطراف ریشه دندان 

جرم‌گیری یا به ‌صورت دستی یا با ابزار اولتراسونیک همچون دستگاه جرم‌گیری دندان کویترون (Cavitron) انجام می‌شود . هر دو تکنیک به طور مؤثر پلاک و تارتار سخت ‌شده را از بین می‌ برند .

 ابزار جرم‌گیر به‌ صورت اریب در زاویه ۴۵ تا ۹۰ درجه نسبت به دندان قرار می‌گیرد . دندان‌ ها و سطوح ریشه‌ ها در یک حرکت عمودی ، چرخشی یا افقی خراش داده و تمیز می‌شوند .

روت پلنینگ

دنتین ( عاج ) ، سمنتوم ، مینا و پالپ دندان چهار جزء اصلی دندان هستند . در صورت ادامه داشتن پریودنتیت ، این بیماری به سمنتوم ، عاج یا هر دو آسیب می‌رساند . روت پلنینگ فرایندی است که به صاف‌کردن سطوح ناهموار و حذف باکتری‌ های زیرلثه‌ ای کمک می‌کند . در طول روت پلنینگ ، دندانپزشک به طور عمقی قسمت زیر لثه ‌ها را تمیز می‌کند تا پلاک و تارتار را از روی ریشه دندان‌ ها ( جایی که استخوان‌ ها تحت تأثیر عفونت قرار گرفته ‌اند ) پاک کند .

این فرایند سمنتوم ( لایه کلسیفیه‌ای که ریشه دندان را می‌پوشاند ) را به طور کامل حذف می‌کند . همچنین گاهی روت پلنینگ شامل برداشتن یک ‌لایه بسیار کوچک از سطح دنتین است ؛ دنتین لایه دوم دندان است که در زیر مینای دندان قرار دارد .

شستشوی نهایی 

پس از اتمام این فرایند ، دندانپزشک محل مورد نظر را شستشو می‌دهد تا باکتری‌ های باقیمانده را از بین ببرد . سپس برای اطمینان از این که بافت لثه به ‌طور مناسبی رشد می‌کند کمی فشار روی لثه اعمال می‌کند .

برای جرم‌گیری ابتدا پزشک بعد از بی ‌حسی ، به ‌صورت دستی یا با استفاده از دستگاه جرم‌ گیری می‌کند و با روت پلنتیگ باکتری‌ های زیر لثه و روی ریشه را از بین می ‌برد .

چه مدت یک بار نیاز به جرم گیری دندان است ؟

این که هرچند وقت یک‌ بار به جرم‌گیری یا بروساژ دندان نیاز دارید ، به ‌سلامت دندان‌ ها و لثه ‌هایتان بستگی دارد . به طور معمول ، اکثر بیماران سالم هر ۶ ماه یکبار به جرم‌گیری دندان نیاز دارند . دفعات تکرار این درمان به این بستگی دارد که رسوبات با چه سرعتی در دهانتان شکل می‌گیرند . در برخی از بیماران ، رسوبات نسبتا سریع ( هر ۳ الی ۴ ماه یکبار ) تشکیل می‌شوند .

جرمگیری بیش‌ از‌ حد در افرادی که مینای دندان خیلی نازک و ضعیف ، سطوح ساییده شده یا فلوئوروزیس تاج دندان دارند ، ممکن است منجر به تشدید این عیوب شود . در این شرایط ، دندانپزشک توصیه می‌کند که این درمان را با فواصل طولانی ‌تری انجام دهید ، بهداشت دهان و دندان را به‌ خوبی رعایت کنید و برای معاینات دوره‌ ای مراجعه کنید تا از تجمع پلاک روی دندان ‌هایتان جلوگیری شود .

 

عوارض جرم گیری دندان 

اگر چه جرم‌ گیری دندان مزایای زیادی دارد اما گاهی با عوارض جانبی مانند موارد زیر همراه است :

•    اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید ، احتمال این که پس از این جرم‌گیری دچار عفونت شوید وجود دارد .

•    بروساژ دندان ممکن است لثه‌ ها را متورم و حساس کند .

•    اگر اصول بروساژ دندان به‌ درستی رعایت نشوند ، پس از جمع و سفت شدن لثه ‌ها ، ریشه‌ ها آشکار می‌شوند که این امر ممکن است منجر به خونریزی لثه ‌ها شود .

•    درد خفیف و ضربان‌ دار و حساسیت به مواد غذایی گرم ، سرد و قندی که از رایج ‌ترین عوارض جانبی گزارش‌ شده پس از جرم‌گیری دندان هستند .

•    ممکن است فرد به برخی از مواد استفاده‌ شده ، آلرژی نشان دهد .

خطرات مرتبط با جرم‌گیری معمولا جزئی هستند و حدود ۵ الی ۷ روز طول می‌کشند . اگرچه در موارد شدیدتر ، این عوارض ممکن است چندین هفته ادامه پیدا کنند .

معایب جرم گیری دندان 

برخی از معایب بروساژ دندان عبارت ‌اند از :

می‌تواند باعث آسیب عصبی شود .

اتصال مجدد لثه به دندان را تضمین نمی‌کند .

ممکن است باعث عقب ‌رفتن لثه شود .

گاهی این کار منجر به سوزش لثه ‌ها می‌شود .

گاهی مواد موجود در دندان‌ های پر‌شده از جای خود بیرون می‌آیند .

علاوه بر این ، این احتمال وجود دارد که بروساژ دندان و روت پلنینگ ، باکتری ‌های مضر را وارد جریان خون کنند که این وضعیت منجر به باکتریمی یا عفونت خون می‌شود .

معمولا دندانپزشک پس از جرم‌گیری دندان ، برای جلوگیری از عفونت و کمک به بهبودی ، دهان‌ شویه یا    آنتی‌ بیوتیک تجویز می‌کند .

همان‌طور که دیدید جرم‌گیری با اینکه ساده به نظر می‌ رسد ولی اگر با دقت انجام نشود ، می ‌تواند عوارض بدی داشته باشد . مانند هر روش درمانی دیگری برای جرم گیری دندان هم باید در انتخاب دندانپزشک دقت زیادی داشته باشید .

جرم گیری دندان خانگی

برخی از روش ‌های جرم‌گیری دندان در خانه عبارت ‌اند از :

جرم گیری دندان با خمیر پوست پرتقال

برای این کار قسمت داخلی پوست یک پرتقال را بگیرید و آن را با آب مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود  . این خمیر نه‌ تنها بوی خوبی دارد ، بلکه یک راه‌ حل عالی برای رهایی از شر تارتار محسوب می‌شود . پرتقال میوه‌ای است که معمولا در آشپزخانه یافت می‌شود و دسترسی به آن آسان است . همچنین به ‌عنوان یک روش طبیعی بروساژ دندان ،  عملکرد مناسبی در از بین‌ بردن پلاک دارد .

جرم گیری دندان با آلوئه ورا

استفاده از مقداری ژل آلوئه ‌ورا روی دندان‌ ها می‌تواند به از بین‌ بردن تارتار و جرم‌گیری دندان کمک کند . آلوئه ‌ورا گیاهی است که خواص آنتی ‌اکسیدان و ضد باکتریایی فراوانی دارد .
برای این کار ابتدا با استفاده از ۱ قاشق چایخوری ژل آلوئه‌ ورا ، ۴ قاشق چایخوری گلیسیرین ، لیمو ، اسانس روغن ، ۵ قاشق سوپ ‌خوری جوش‌ شیرین و یک فنجان آب ، یک خمیر درست کنید . این اسکراب را هر روز روی دندان‌ هایتان استفاده کنید تا زمانی که تارتار از بین برود . همیشه قبل از استفاده از این ترکیب ، مقدار کمی از آن را تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ واکنش منفی به مواد تشکیل‌ دهنده موجود در آن نشان نمی‌دهید .

جرم گیری دندان با روغن نارگیل 

شستشوی دهان با برخی از روغن ‌ها ، روشی آسان برای حذف باکتری‌ ها از دهان و بهبود سلامت دهان است . روغن نارگیل به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی ‌اکسیدانی که دارد برای شستشوی دهان انتخاب خوبی است . روغن نارگیل همچنین حاوی لوریک اسید است که یک اسید چرب با خواص ضد میکروبی است .
یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ که روی ۶۰ نوجوان مبتلا به التهاب لثه انجام شد نشان داد که شستشوی دهان با روغن نارگیل منجر به کاهش ۵۰ درصدی پلاک دندان در این افراد شد . شرکت‌کنندگان در این مطالعه ، همچنین کاهش قابل‌ توجهی در علائم ژنژیویت را تجربه کردند . محققان معتقدند که این تأثیر به دلیل کاهش پلاک دندان بوده است .

برای این کار باید :

1.    یک قاشق سوپ‌ خوری روغن نارگیل گرم را در دهان قرار دهید .

2.    آن را به مدت ۵ الی ۱۰دقیقه در دهان بچرخانید .

3.    سپس آن را از دهان بیرون کنید و داخل سطل زباله یا دستمال کاغذی بریزید .

از ریختن روغن نارگیل داخل سینک خودداری کنید زیرا ممکن است منجر به مسدود شدن لوله ‌ها شود .

سایر روغن ‌های مؤثر برای شستشوی دهان عبارت ‌اند از :

•    روغن زیتون

•    بادام

•    روغن کنجد

•    جرم گیری دندان به روش سنتی

مانند هر چیزی برای جرم دندان هم راه ‌حلی در طب سنتی وجود دارد از جمله :

•    چای گیاهی : چای‌ های گیاهی دم‌کرده ، انتخابی عالی برای ارتقاء سلامت دهان و دندان هستند . چای سبز حاوی ترکیب گیاهی ای به نام پلی فنول است که خاصیت آنتی ‌اکسیدان دارد . این ترکیب گیاهی ، پلاک را کاهش می‌دهد ، همچنین به کاهش کرم‌خوردگی ، بیماری لثه و همچنین جلوگیری از بوی بد دهان کمک می‌کند .
•    گیاهان تازه : جویدن گیاهانی مانند جعفری ، گشنیز و نعناع می‌تواند به طرز چشمگیری بوی ناشی از تجمع باکتری ‌ها در دهان را کاهش دهد . اگرچه گیاهان خشک به اندازه گیاهان تازه تأثیرگذار نیستند اما می‌توانید از آنها در دهان ‌شویه استفاده کنید .
•    دانه ‌ها : دانه کنجد سرشار از کلسیم است . این ماده طبیعی می‌تواند پلاک را کاهش دهد و به ساخت مینای دندان کمک کند .

مراقبت های پس از بروساژ دندان

بعد از انجام جرم‌گیری موارد زیر را رعایت کنید : 
•    هنگامی که از داروی بی‌ حسی استفاده می‌شود ، ممکن است تا چند ساعت بعد ، لب‌ها ، دندان‌ها و زبانتان بی حس باشند . تا زمانی که بی ‌حسی کاملا از بین نرفته از جویدن خودداری کنید .
•    توصیه می‌شود که حداقل تا دو ساعت پس از جرم‌گیری ، چیزی نخورید . همچنین برای ۴۸ الی ۷۲ ساعت اول پس از جرم‌گیری ، مواد غذایی نرم مصرف کنید . تا زمانی که لثه‌ ها کاملا بهبود پیدا کنند ، از مصرف غذا های گرم یا تند خودداری کنید .
•    حداقل تا ۷۲ ساعت پس از جرم‌گیری از هیچ یک از محصولات تنباکو استفاده نکنید زیرا تنباکو روند بهبودی را آهسته می‌کند .
•    شب اول ، ناحیه جرم‌گیری ‌شده را خیلی آهسته مسواک بزنید . در روز بعد ، به‌آرامی نخ دندان کشیدن را آغاز کنید . به‌تدریج در هفته بعد ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن عادی را از سر بگیرید .
•    سه بار در روز دهانتان را با آب‌ نمک گرم بشویید . برای این کار یک قاشق سوپ‌ خوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید و دهانتان را شستشو دهید تا درد و ورم کاهش پیدا کند .
•    درصورتی‌که پزشک برای شما آنتی ‌بیوتیک تجویز کرده‌ است ، مصرف آن را برای مدت‌ زمان تعیین شده ادامه دهید ، حتی اگر تمام علائم و نشانه‌ های عفونت از بین رفته باشند .


•    بلیچینگ یا جرم گیری دندان :

خیلی از ما تمیزکردن دندان ( جرم‌گیری ) را با بلیچینگ و سفید کردن دندان اشتباه می‌گیریم . اگر چه هدف هر دو درمان دندانپزشکی افزایش اعتماد به‌ نفس و بهبود سلامت و بهداشت دهان و دندان فرد است ، اما کاملا با هم متفاوت ‌اند .
تفاوت اصلی بین این دو روش این است که بروساژ دندان یک ضروری برای پاک‌ سازی پلاک و تارتار و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ هاست . ایجاد پلاک و تارتار ، یکی از علائم وجود باکتری در دهان است . در صورت عدم درمان ، این باکتری ‌ها ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی نظیر عفونت معده شوند . به همین خاطر برای اطمینان از سلامتی خود باید به طور منظم بروساژ دندان را انجام دهید .
این در حالی است که بلیچینگ بیشتر جنبه زیبایی دارد ، زیرا هدف آن از بین‌ بردن لکه‌ ها و زردی دندان‌ ها و ایجاد لبخندی درخشان ‌تر برای شماست . انجام بلیچینگ اغلب ضروری نیست زیرا خیلی از افراد با زردی طبیعی دندان ‌هایشان مشکلی ندارند . البته انجام بلیچینگ برای کسانی که دندان‌ هایشان لکه‌دار شده ‌اند و این وضعیت اعتماد به ‌نفسشان را تحت تأثیر قرار داده ، ضروری است . بلیچینگ به‌ خودی ‌خود فواید زیادی برای سلامت دهان و دندان ندارد ، بلکه بیشتر به بهبود ظاهر دندان‌ ها و احساس شما نسبت به لبخندتان کمک می‌کند .
جرم‌گیری یک درمان ضروری برای پاک‌ کردن جرم ، پلاک و تارتار است در‌حالی‌که بلیچینگ و سفید کردن دندان فقط جنبه زیبایی دارند و معمولا ضروری نیستند .
•    خونریزی لثه بعد از جرم گیری 
خونریزی لثه بعد از جرم‌گیری ، قابل ‌انتظار است . اگر در امتداد خطوط لثه ، پلاک و جرم جمع ‌شده دارید و هر روز از نخ دندان استفاده نمی‌کنید ، احتمال این که بعد از بروساژ دندان دچار خونریزی شوید بیشتر است .
علت وقوع این اتفاق چیست ؟ زمانی که ابزار جرم‌ گیری باعث از هم‌ پاشیدن باکتری ‌های جمع ‌شده در قسمت زیرین لبه ‌های لثه می‌شوند ، بافت‌هایی که متورم هستند شروع به خونریزی می‌کنند . خونریزی لثه به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از جرم‌گیری عادی است . در صورت ادامه داشتن خونریزی حتما با دندانپزشکتان تماس بگیرید ، زیرا احتمال بروز خونریزی و عفونت لثه وجود دارد .

برخی از دلایل خونریزی لثه بعد از جرم‌ گیری شامل این مواردند :
•    جرم و باکتری های باقیمانده پس از جرم گیری
گاهی به علت عمق پاکت لثه‌ ای یا آناتومی دندان فرد ، جرم و باکتری کاملا از روی دندان‌ ها و لثه‌ ها پاک نمی‌شوند . گاهی بین جرم و سطح ریشه دندان ، پیوند شیمیایی بسیار قوی ایجاد می‌شود . این پیوند ممکن است باعث شود که در طول تلاش برای تمیزکردن دندان و لثه ، این جرم شکسته شود و تشخیص آن دشوارتر شود .
میکروب‌ هایی وجود دارند که نه ‌تنها روی سطح ریشه دندان‌ ها قرار می‌گیرند ، بلکه به بافت‌ های اطراف هم حمله می‌کنند . گاهی این حملات میکروب ‌ها منجر به خونریزی بافت‌ ها می‌شود و جرم‌گیری و روت پلنینگ به ‌تنهایی قادر به حل مشکل نیستند . در این شرایط به تجزیه ‌و تحلیل آزمایشگاهی ، مصرف آنتی ‌بیوتیک و یا جراحی پریودنتال برای شناسایی و حذف این میکروب ‌ها نیاز است .
دندان لمینتی و کامپوزیتی را می توان جرم گیری کرد ؟
درمان ‌های سفید کننده و روش‌ های جرم‌گیری روی پورسلین یا بیشتر مواد باندینگ عمل نمی‌کنند ؛ بنابراین پس از قرارگرفتن روکش ، لمینت و کامپوزیت و تاج در دهانتان ، جرم‌گیری ممکن نیست . علاوه بر این ، جرم‌گیری دندان مصنوعی و ایمپلنت هم ممکن نیست .
در لمینت معمولا از روکش‌ های پرسلن در برابر لکه‌ ها مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند و صرف ‌نظر از این که آنها را در معرض چه غذا ها و نوشیدنی‌ هایی قرار می‌دهید ، دچار تغییر رنگ نخواهند شد .
کامپوزیت و سایر پروتزهایی که از پورسلین ساخته نشده‌اند ، بسته به تخلخل مواد ممکن است دچار لکه و زرد شدن شوند . پروتز های پلاستیکی هم در طول زمان تیره می‌شوند ، اما دندانپزشک می‌تواند با یک پولیش ساده آنها را به رنگ قبل خود بازگرداند .

دندان ارتودنسی را می توان جرم گیری کرد ؟
جرم‌گیری دندان ارتودنسی نه ‌تنها امکان ‌پذیر است بلکه بسیار ضروری است . وقتی از بریس ‌های ارتودنسی استفاده می‌کنید ، پلاک ، تارتار و باقیمانده مواد غذایی خیلی راحت‌ تر در اطراف براکت ‌ها جمع می‌شوند و این موضوع احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می‌دهد .
 در این شرایط گاهی مسواک و نخ دندان قادر به پاک‌ سازی کامل این جرم‌ ها نیستند ؛ بنابراین باید بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان‌ هایتان اهمیت دهید .
بیمارانی که ارتودنسی دارند باید در فواصل کوتاه ‌تری به دندانپزشک مراجعه کنند ، زیرا دندان ‌های این افراد بیشتر مستعد آسیب‌ دیدن هستند . توصیه می‌شود که این بیماران هر ۳ ماه یک ‌بار برای بروساژ دندان مراجعه کنند .
سوالات متدوال شما
قیمت جرم‌ گیری دندان چقدر است ؟ 
قیمت خدمات دندانپزشکی بسته به کلینیک ، تخصص پزشک ، مواد مورداستفاده و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت است . 
جرم‌گیری دندان با جوش شیرین امکان ‌پذیر است ؟ 
بله می‌توانید دفعه بعدی که خواستید دندان‌ هایتان را مسواک بزنید ، به‌ جای خمیردندان از جوش شیرین استفاده کنید . چند بار در هفته مسواک زدن با جوش شیرین ، به ازبین ‌بردن باکتری‌ ها کمک زیادی می‌کند . این پاک‌کننده طبیعی باید حدود ۱۵ دقیقه پس از مسواک زدن معمولی روی دندان‌ هایتان بماند تا اثرگذاری بیشتری در ازبین‌ بردن پلاک ، سفیدکردن دندان‌ها و خوشبو کردن دهان داشته باشد . البته استفاده زیاد از حد از جوش شیرین توصیه نمی‌شود .
آیا جرم‌ گیری باعث حساس شدن دندان‌ ها می‌شود ؟ 
معمولا جرم‌گیری باعث حساس ‌شدن موقت دندان‌ ها نسبت به مواد غذایی سرد و گرم می‌شود . اما این حالت طبیعی است و پس از یک الی دو هفته از بین خواهد رفت .
علت اصلی حساس شدن دندان این است که در طول بروساژ ، لثه به عقب کشیده می‌شود و ریشه زیرین دندان نمایان می‌شود .
اگر بعد از جرم‌گیری دچار حساسیت دندان شدید ، تا چند روز بعد از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی ‌های خیلی سرد و گرم بپرهیزید . نوشیدن با کمک نی هم می‌تواند به کاهش این حساسیت کمک کند .


جرم‌ گیری دندان درد دارد ؟ 

ازآنجایی‌که قبل از جرم‌گیری از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود ، هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد . ممکن است بعد از برطرف‌ شدن بی‌حسی ، درد یا ناراحتی جزئی را تجربه کنید که کاملا طبیعی است . اگر بعد از جرم‌گیری ، دندان‌ درد را تجربه کردید از داروی مسکن استفاده کنید .

آیا جرم‌گیری دندان با لیزر امکان ‌پذیر است ؟ 

بله دندانپزشکان می‌توانند از لیزر برای سهولت جرم‌گیری دندان و روت پلنینگ استفاده کنند . از لیزر دندان می‌توان برای برداشتن بافت ‌های ملتهب لثه و دسترسی به ریشه دندان استفاده کرد . در این شرایط ، دندانپزشک برای پاک ‌سازی جرم از سطح دندان‌ ها و تمیزکردن پاکت‌ های لثه ، از لیزر به همراه ابزار جرم‌گیری استفاده می‌کند .

آیا جرم‌ گیری باعث از بین‌ رفتن مینای دندان می‌شود ؟ 

آسیب به مینای دندان با جرم‌گیری باور غلطی است که در ذهن عموم جا افتاده است . جرم‌گیری هیچ آسیبی به مینای دندان نمی‌رساند ! این روش ، به طور ایمن پلاک و باکتری‌ هایی که به‌ مرور زمان روی دندان‌ ها و زیر لثه ‌ها جمع شده‌ اند را از بین می‌برد .

آیا استفاده از خمیر دندان ضد جرم ایراد دارد ؟ 

اگر به طور مکرر از خمیر دندان ضد جرم استفاده کنید یا این که محصول نامناسبی را انتخاب کنید ، این کار ممکن است به دندان‌ هایتان آسیب برساند .

برای انتخاب خمیردندان مناسب ، هنگام خرید ، سطح سایش نسبی عاج RDA  روی محصول را بررسی کنید که به میزان ساینده بودن خمیردندان اشاره دارد . اگر RDA محصول کمتر از ۲۵۰ باشد ، استفاده از آن بی‌خطر است . خمیردندانی با RDA بالاتر ممکن است برای دندان ‌هایتان بیش‌ از‌ حد ساینده باشد و منجر به آسیب به مینای دندان شود .

یا احساس لق شدن دندان بعد از جرم‌ گیری عادی است ؟ 

ممکن است پس از جرم‌گیری احساس کنید که دندان ‌هایتان لق شده‌اند . این احساس کاملا عادی است زیرا تارتار به طور محکمی به اطراف دندان‌ها چسبیده است و زمانی که برداشته می‌شود ، دندان‌ها احساس لق شدن می‌کنند . چند هفته بعد ، هنگامی که لثه‌ ها بهبود پیدا کردند ، متوجه خواهید شد که دندان‌ هایتان سفت ‌تر شده ‌اند و به لثه ‌ها چسبیده‌اند . برای درک بهتر این موضوع ، تارتار را همچون ژاکتی در نظر بگیرید که روی دندان‌ هایتان را پوشانده بود .

جرم ‌گیری برای دندان خوب است یا نه ؟ 

اینکه جرم‌ گیری برای دندان بد است یک باور غلط است . جرم‌گیری تأثیرات بلند مدت زیادی دارد و نقش مهمی در سلامت دهان و دندان ایفا می‌کند . جرم‌گیری عمر دندان‌ ها را طولانی ‌تر می‌کند و باعث می‌شود دچار مشکلات مرتبط با دندان نشوید .

علاوه بر این ، بروساژ دندان روشی کاملا بی‌خطر است که به‌صرفه جویی در هزینه‌ ها کمک می‌کند . ازآنجایی‌که این درمان مانع از پوسیدگی دندان می‌شود ، دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌ های گزاف برای پرکردن و ترمیم دندان نخواهید داشت .

جرم‌ گیری دندان چقدر طول می‌کشد ؟ 

بسته به این که میزان تارتار و پلاک جمع شده روی دندان‌ ها چقدر است ، فرایند جرم‌گیری دندان معمولا از ۳۰ دقیقه الی یک ساعت طول می‌کشد . اما اگر هیچ مشکل مرتبط با دهان و دندانی نداشته باشید و دندان‌ هایتان در وضعیت مناسبی باشند ، دندانپزشک تنها در عرض چند دقیقه می‌تواند دندان‌ هایتان را جرم‌گیری کند .

آیا جرم ‌گیری باعث سفید شدن دندان می‌شود ؟ 

فرآیند جرم‌ گیری ، رسوبات روی دندان‌ ها ( از جمله لکه‌های بیرونی ) را از بین می‌برد . جرمگیری رنگ طبیعی دندان‌ هایتان را بهبود نمی‌ بخشد . برای مثال اگر دندان ‌هایتان به طور طبیعی زرد رنگ هستند ، جرم‌گیری نمی‌تواند دندان‌ های سفیدی به شما بدهد . اگر لکه ‌های زیادی روی سطح خارجی دندان‌ ها وجود داشته باشد، پس از جرم ‌گیری ، دندان‌ ها روشن‌ تر به نظر می‌رسند .

 

درباره کلینیک طاها

ما در کلینیک دندانپزشکی طاها خود را متعهد می‌دانیم تا با بهره‌گیری از دانش روز دندانپزشکی و مهارت بالای پزشکان و متخصصین این مجموعه کلیه خدمات درمانی را در محیطی دوستانه و آرام  به مراجعین خود ارائه دهیم تا مراجعین ما کاملاً احساس راحتی نمایند و لبخندی رویایی با دندان‌هایی سالم و درخشان روی لبانشان نقش بندد.

تماس با ما

  • شعبه مرکزی تهران

  • نارمک تقاطع خیابان دکتر آیت و دماوند

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حقوق مولف © کلینیک طاها، کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است.
طراحی سایت وبکاج.